Pořiď si hodinky Suunto a získej sluchátka v hodnotě 3 650 Kč ZDARMA! Nakupuj

Footscan - nejpřesnější a nejmodernější analýza došlapu

Pomůžeme ti v pár krocích vybrat botu přímo pro tebe

Vyber správnou botu

 

Footscan, zaklínadlo, které dostává běh na pomezí světů sportu a vědy, které pomáhá rozklíčovat biomechaniku vašeho běhu. Je až s podivem, že za těch skoro 20 let, co běhám, jsem se k tomuto zařízení ještě nedostal. Běh je mou vášní, medicína profesí a do vědy a techniky jsem byl vždy nadšenec, proto jsem nabídku otestovat toto zařízení v běžecké speciálce Top4Running rozhodně nemohl odmítnout.

Co je vlastně Footscan a k čemu slouží? Na první pohled ho v prodejně můžete snadno přehlédnout, má podobu černého obdélníku zabudovaného do úseku běžecké dráhy na podlaze prodejny. Deska je dlouhá 1,5 metru, takže se nemusíte bát, že se na ní nestrefíte, a v jejích útrobách se nacházejí tisíce a tisíce vysoce citlivých senzorů, jejich hustota pak vychází na 2,6 senzoru na cm2. Citlivost a odolnost těchto senzorů je taková, že by mohly změřit všechno od kuřete po slona. Tyto senzory pak rozeberou váš běh doslova na milisekundy. Provádí totiž statické a dynamické měření došlapu, data posílají do počítače, kde specializovaný software přesně vyhodnotí biomechaniku došlapu, odchylky od ideálu i nepatrné změny mezi jednotlivými druhy vámi zkoušené obuvi. Ale není to vše jen o strojové analýze. Druhou stránkou věci je pak vyškolený personál, který dokáže tato data přesně interpretovat, vysvětlit vám vaše přednosti a nedostatky i případná rizika. Vše pak skloubí s vašimi požadavky a vybere nejvhodnější botu.

 

Toto byla teorie, jak ale vypadá praxe? Do Top4Running jsem dorazil natěšený, ale zároveň jsem přesně netušil, co mě čeká. Ujal se mě Honza, kterého znám z běžeckých tréninků i závodů, takže mu v otázkách běhání důvěřuji. Je vždy příjemné, když ve sportovní prodejně pracují lidé, kteří problematice rozumí a sami daný sport provozují. Celá naše „seance“ začala krátkým pohovorem o tom, jak moc běhám, jak dlouho, jak často a jaké objemy. Další otázky směřovaly na povrch, na kterém nejčastěji trénuji, či na který si chci boty speciálně pořídit. A nechybělo ani vyptání se na zdravotní stav, jestli jsem někdy podstoupil nějaké operace a jestli mám nějaká zdravotní omezení. A nakonec preferovaná značka obuvi. To vše si zadal do databáze společně s mojí hmotností a jde se na to. Vidím, že společně se mnou jsou v ní třeba i Vít Pavlišta nebo Zuzka Hejnová, takže na špatnou společnost si opravdu stěžovat nemůžu.

Pomůžeme ti v pár krocích vybrat botu přímo pro tebe

Vyber správnou botu

A dostáváme se konečně na skenovací desku. Prvně si sundám boty – začínáme naboso. Nejprve provádíme statickou analýzu, která je prostě v klidu vestoje. Tu rozhodně nepodceňovat, už zde můžeme najít problémy jako vadné držení těla, odlehčování jedné končetiny a podobně. Naopak drobné rozdíly v řádu několika procent v zatížení pravé a levé končetiny vás nemusí znepokojovat, přeci jen lidské tělo není uvnitř na rozdíl od vnějšku symetrické a také například mobilní telefon či peněženka v kapse u kalhot můžu hrát roli.

A konečně začínáme běhat. Pětkrát za sebou překlusávám snímací plochu tam a zpátky, místa je na to v prodejně celkem dost, takže se ani nemusím moc krotit. Poznámka pro příště – nestydět se a vzít si s sebou běžecké kalhoty, přeci jen běhat v těsnějších džínech není úplně ideál. Následná analýza ukazuje průběh došlapu, která místa zatěžuji nejvíce a nejméně a jaký průběh tlak má, dále dlouhou a krátkou osu chodidla a taky jak se po něm stěhuje těžiště. Konkrétně tedy jestli běžec došlapuje na patu, střed či špičku nohy, jaké má postavení v kotníku (pronace, neutrální, supinace), jak je na tom s výškou nožního oblouku nebo jestli jednu nohu nezatěžuje neúměrně více. K mé radosti to se mnou nevypadá vůbec špatně, asi jsem za těch pár let svůj styl už trochu vybrousil. Jako zdravotníka mě taky potěšil model kostry nohy, na kterém mi bylo vše předvedeno.

 

                     

 

Na základě těchto hodnot je pak běžci doporučena obuv právě podle tlumení a podpory, která by pro něj byla nejvhodnější. Následuje druhé kolo běhání, kde mi jsou nabídnuty několikery boty. Se všemi absolvuji přeběhy po Footscanu a jdu si k počítači pro nové výsledky.

 

Jednotlivé boty jsou mezi sebou porovnány a následně je doporučena ideální bota. Ale ne jen tak ledajaká tuctová bota! Dlouho už razím názor, že nic jako univerzální ideální bota neexistuje. Jsou boty pro různé povrchy, různé vzdálenosti a na druhé straně jsou běžci se specifickými potřebami. A právě proto je potřeba boty vybírat individuálně. A nejvyšší stupínek individualizace nákupu obuvi (když nepočítáme opravdu obuv na míru pro profíky) je právě Footscan. A i když si nakonec třeba doporučenou botu z nějakého důvodu domů neodnesete, je příjemné se na tu půl až tři čtvrtě hodinu cítit jako VIP, o kterého je hezky postaráno a je mu poskytnut servis na vysoké úrovni.

A kolik to celé stojí? 750Kč, což rozhodně není cena nijak přehnaná. Dostanete za ni špičkovou službu. V botách, které jsou vám doporučeny, pak třeba strávíte stovky a stovky kilometrů a v neposlední řadě je to investice do zdraví, která pomůže naučit se běhat lépe ve vhodné obuvi, případně upozorní na nějaký skrytý problém pohybového aparátu. A to se za cenu jedné večeře určitě vyplatí. A pokud si koupíte doporučený model obuvi, je to celé zdarma. Váháte ještě?

Autorem článku je Mudr. Jan Přáda, bývalý sprinter AC Start Karlovy Vary, současný půlmaratonec a maratonec a lékař VFN Praha.

Pomůžeme ti v pár krocích vybrat botu přímo pro tebe

Vyber správnou botu

ZOOM JA FLY 3
nike
METASPEED SKY PARIS
asics
Nové
FuelCell Rebel v4
newbalance2
Nové
Fast-R Nitro Elite Elektrocharged Wns
puma
Fast-R Nitro Elite Carbon Wns
puma
Fast-R Nitro Elite Elektrocharged
puma
Fast-FWD Nitro Elite
puma
Fast-FWD Nitro Elite Wns
puma
FAST-FWD NITRO Elite Psychedelic Rush
puma
Nové
FAST-FWD NITRO Elite Psychedelic Rush Wn
puma
Nové
Deviate Nitro Elite 2 Marathon Series Wns
puma
Deviate NITRO Elite 2 Forever Faster
puma
Nové
Předchozí
Další