Slevy pro členy klubu právě teď Staň se členem
Mortonova noha: Příčiny, léčba a tipy na běžecké boty

Mortonova noha: Příčiny, léčba a tipy na běžecké boty

13. 7. 2023 10 min. čtení

Mortonova noha, aneb Když jsou nervy v oblasti chodidla a prstů na nohou v útlaku. Jak se projevuje, v čem spočívá léčba a které běžecké boty v případě Mortonovy neuralgie vybrat?

Mortonova noha, známá také jako Mortonová neuralgie, je zdravotní problém spojený s nervy v oblasti chodidla a prstů na nohou - respektive s jejich útlakem. Je pojmenována po Dudley J. Mortonovi, americkém ortopedovi, který tento stav poprvé popsal. Mortonova noha je poměrně častá komplikace a může přispět k určitým problémům s chodidly. Mrkni se s námi této problematice na kloub!

Co se děje s chodidlem při Mortonově noze?

Jedná se o bolestivý stav, který postihuje plosku nohy, nejčastěji oblast mezi třetím a čtvrtým prstem. V těchto místech dojde ke zvětšení tkáně kolem jednoho z nervů vedoucích k prstům na nohou. To způsobuje útlak daného nervu, s tím spojenou ostrou a pálivou bolest v plosce nohy a tvoří se zánět. V postižených prstech můžeš pociťovat píchání, pálení, brnění nebo dokonce necitlivost.

Symptomy Mortonovy nohy

V případě Mortonovy neuralgie nejsou projevy na první pohled viditelné, jako je tomu například u kladívkových prstů. Kdy zpozornět, aneb Co značí útlak nervů?

  • Pocit, jako bys stál/-a na kameni v botě
  • Palčivá bolest v plosce nohy, která obvykle vystřeluje také do prstů na noze
  • Brnění nebo dokonce necitlivost v prstech na nohou
  • Častý výskyt mozolů či otlaků na plosce nohy, jak po chůzi, tak po běhání
  • Nestabilita chodidla a kotníku z důvodu nemožnosti správně došlapovat
  • Uvolnění nohy a úleva od bolesti nastává až po sundání boty

altra_minimalistické_boty_mortonova_noha

Hlavní příčiny Mortonovy neuralgie

Jak jsme si uvedli výše, Mortonova noha vzniká v důsledku podráždění nervu mezi kůstkami prstů. Nejčastější příčinou tohoto zánětu je nadměrný tlak na prsty, nervy mezi nimi a plosku nohy. Některé běžné činnosti mohou nápor způsobovat a ke vzniku přispívat. Jedná se například o:

  • Nošení vysokých podpatků nebo velmi úzkých bot, kde jsou prsty stlačovány k sobě
  • Aktivity, při kterých je vyvíjen velký tlak na plosky nohou, kam spadá bohužel i běh
  • Zaměstnání vyžadující celodenní pobyt na nohou
  • Určité anomálie chodidla, které ovlivňují správnou funkci chodidla - ploché nohy, vysoká klenba, kladívkové prsty, vbočené palce či následek zranění nohou

Jaká je léčba Mortonovy neuralgie?

Léčba spočívá v časné diagnostice a zaměření se na příčinu problému. Požíváním léků na bolest si možná krátkodobě ulevíš, zánětu se však nezbavíš a běh se stane spíše utrpením, než radostí. Jakmile zaznamenáš jakékoli příznaky Mortonova syndromu, navštiv lékaře. Čím dříve lékař Mortonovu nohu diagnostikuje a zahájí léčbu, tím rychleji se tvá chodidla dostanou opět do pohody.

Co za léčebné kroky lékař může navrhnout, aby byly tvé další kroky již bez bolestí?

1) Změna obuvi z úzké na širokou

Obuv se širokou konstrukcí dokáže zmírnit tlak na postižený nerv díky většímu prostoru v přední části a lepšímu rozložení tvé hmotnosti při došlapu. Pořiď si široké boty na běhání i běžné nošení. Velmi oblíbená je v dnešní době minimalistická obuv či barefoot obuv, která simuluje chození naboso. Pamatuj však, že přechod do barefoot obuvi vyžaduje adaptační dobu, protože zapojuješ jiné svaly, než při nošení klasických bot.

2) Speciální stélky do bot

Lékař může doporučit nošení speciální ortopedické stélky s tzv. "metatarzální pelotou”. Na běh jsou potom volně dostupné vložky do bot, které poskytují chodidlu oporu a udržují prsty ve správné poloze.

3) Metody fyzioterapie

Fyzioterapeut se na cestě za uzdravením stane tvým parťákem číslo jedna. Poskytne ti speciální masáže, zaměří se na techniky měkkých tkání, pomůže ti zmobilizovat klouby a dle závažnosti situace doporučí léčbu fokusovanou rázovou či radiální vlnou, které urychlují proces hojení a ulevují od bolestí.

altra_běžecké_boty

4) Pravdelné cvičení

Pro uzdravení chodidla je potřeba aktivně cvičit a konzistentně pracovat s postiženou nohou nejen u fyzioterapeuta, ale i doma - protahovat, polohovat a zařadit senzomotorické cviky. Ač to zní složitě a tvrdá práce bude zejména na tobě, tak se nemusíš bát. S cviky a správným provedením ti pomůže fyzioterapeut a bude dohlížet na to, aby se léčba vyvíjela správným směrem.

5) Kinesiotaping

Blahodárný vliv má také zatejpování nohy. Správně nalepená tejpovací páska dodá podporu a správné postavení příčné klenbě, čímž odlehčí a uleví od bolesti kostem za prsty a nervy pod nimi.

6) Chirurgické odstranění nervu

V krajním případě, kdy se bolesti nelepší ani při konzervativní léčbě, se přistupuje k operaci. Ta spočívá v odstranění postižené části nervu.

Existuje prevence proti Mortonově noze?

Dobrá zpráva - ano, existuje! Máme pro tebe hned několik tipů:

  • Vyhni se častému nošení těsné obuvi nebo bot na vysokém podpatku
  • Preferuj boty se širokou špičkou pro dostatek prostoru v oblasti prstů
  • Do své protahovací rutiny zařaď mobilizační cvičení a protahování prstů či masáže chodidel
  • V rámci regenerace docházej preventivně na fyzioterapii
  • Pořiď si adjustační ponožky, které díky oddělovačům na prsty podporují regeneraci nohou
  • Dbej na péči a hygienu nohou, včetně pravidelného čištění a kontroly případných abnormalit

A které běžecké boty vybrat?

Mortonova noha je jev, který bohužel nezmizí přes noc. A co si budeme povídat, nikdo si neužívá běh s bolestmi či brněním chodidel. Výběr vhodné běžecké obuvi je v takovém případě ještě více zásadní. Na které vlastnosti bot přihlédnout?

  • Široká konstrukce: Boty se širokou špičkou dodají tvému chodidlu více prostoru a zmírní tlak na prsty.
  • Větší velikost: Velikost tvé běžecké boty by měla být asi o 0,5 - 1,5 čísla větší, než tvá běžná obuv. Po několika kilometrech noha v botě otéká, rozpíná se a tím pádem potřebuje více místa.
  • Nižší drop: Drop je rozdíl mezi patou a špičkou a udává se v milimetrech. Čím nižší číslo je, tím přirozenější došlap ti bota umožní. Nemusíš nutně běhat s “nulovými” botami, ale zaměř se na běžecké boty s nižším dropem, přibližně mezi 4 - 8 mm.
  • Optimální tlumení: Pěnové tlumící se složky v mezipodešvi se starají o měkké dopady, zkratka jako na obláčku. V případě Mortonovy nohy je vhodné mít běžecké boty se středním až vyšším odpružením, pro větší pohodlí.

Top4Running TIP: Co znamená tlumení u běžeckých bot a proč je v některých případech dobrý sluha, ale zlý pán?

Každé chodidlo je však jiné a obecné tipy nelze aplikovat na všechny běžce. Nejlépe uděláš, když se stavíš na naši Top4Running prodejnu v Praze na Náplavní, kde ti naši kluci udělají diagnostiku došlapu, výsledky s tebou zkonzultují a následně doporučí vhodnou obuv. Nejen, že odejdeš s botou přímo pro tvé chodidla, ale také budeš v budoucnu vědět, po kterých typech bot sáhnout - a to je dobrý krok ke zdravému běhu!

Najdi si pro sebe tu správnou botu!

Shoe Finder